Szkoła Podstawowa nr 9 ul. Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 57

Krótka historia Szkoły Podstawowej nr 9 w Lesznie

W Lesznie, w okresie powojennym do roku 1960 funkcjonowało 8 szkół podstawowych. Dzieci z Zatorza wobec braku własnej placówki uczęszczały do Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 3. Duża odległość od szkół i wyż demograficzny ponaglały do podjęcia działalności w kierunku wybudowania nowej szkoły. W 1957 roku społeczeństwo „Zatorza” wystąpiło z wnioskiem o wybudowanie szkoły. Inicjatywa ta została powiązana z hasłem budowy „1000 szkół na Tysiąclecie”. 17 marca 1960 roku na piaszczystym i niezagospodarowanym placu zwanym „kozim rynkiem” rozpoczęto prace ziemne i zwożenie materiałów na budowę szkoły. Dnia 15 września 1961 roku, po 18 miesiącach budowy nastąpiło uroczyste otwarcie Szkoły Podstawowej nr 9 w Lesznie. Naukę podjęło 574 uczniów w 15 oddziałach. Od 1 września 1962 roku w budynku Szkoły Podstawowej nr 9 naukę rozpoczęli uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej PKP. Leszczyńska „9” została zapisana na listę „Tysiąclatek” jako 259 obiekt tego typu w Polsce.
W 1975 roku liczba uczniów wzrosła do 755, a nauczycieli do 35. Z nowym rokiem szkolnym 1977/78 utworzono przy szkole „oddziały zerowe”, a dzieci dowożono szkolnym autobusem do budynku w Strzyżewicach.
Od 1999 r. w związku z reformą szkolnictwa Szkoła Podstawowa dzieliła budynek z Gimnazjum nr 9 aż do oddania nowego budynku dla gimnazjum w 2010 r.
W roku 2017 Szkoła Podstawowa nr 9 połączyła się z Gimnazjum nr 9 w Lesznie.
Obecnie (2017r.) w szkole jest czternaście oddziałów klas I-III, dziewiętnaście oddziałów klas IV-VII oraz dziewięć oddziałów klas gimnazjalnych. W szkole uczy się 923 uczniów. Jest zatrudnionych 88 nauczycieli.

Elektroniczny zapis do szkół - kl. IIIG

Elektroniczny zapis do szkół dla kl. IIIG: www.nabor.pcss.pl/leszno

Festyn

9 czerwiec - Festyn szkolny- odpracowanie 2 maja 2018r.

1 czerwiec- Dzień Dziecka

Święto Patrona Szkoły