godlo orzel logo leszna bip

                       Szkoła Podstawowa nr 9 ul. ks.kard.St. Wyszyńskiego 57

Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży w Krzyżowej

12-16 marca 2018r.

W dniach od 12 do 16 marca 2018r. młodzież naszej szkoły spotkała się kolejny raz z młodzieżą z Niemiec (Schule an der Jungfernheide w Berlinie) i z Ukrainy (Regional-lyceum w Chersoniu) w Krzyżowej.

 

Naszym zadaniem podczas tego typu spotkań jest poznawanie siebie bliżej, budowanie mostów między narodami, zwalczanie stereotypów czy wzmacnianie tolerancji. „Zjednoczeni w różnorodności” to bowiem nie puste słowa, a realny wymiar naszych spotkań.

Podczas wspólnych warsztatów poznawaliśmy siebie nawzajem, przełamywaliśmy barierę językową, poznawaliśmy bliżej swoje kraje, a nawet zajmowaliśmy się trudnym zagadnieniem własnej tożsamości. Bardzo ważnym punktem spotkania był tzw. „wieczór międzynarodowy” podczas którego każda grupa mogła przedstawić w dowolny sposób swój kraj.

Była też wspólna wycieczka do Świdnicy i Wrocławia, gdzie podczas gry miejskiej mieliśmy za zadanie odszukać uparcie chowające się krasnale.

Ważnym punktem spotkania jest również zawsze poznanie historii miejsca naszego spotkania, a ta ściśle związana jest z rodziną von Moltke.

To właśnie w wiosce Krzyżowa zawiązała się tajna antyhitlerowska organizacja, nazwana potem „Kręgiem z Krzyżowej”, która za cel postawiła sobie zbudowanie wolnych demokratycznych Niemiec po odsunięciu od władzy nazistów. Niestety, członkowie „Kręgu z Krzyżowej” zostali wykryci przez Gestapo i straceni.

Miejsce to stało się po upadku komunizmu symbolem oporu przeciwko wszelkiemu totalitaryzmowi. Postanowiono o założeniu w tym miejscu Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, aby poprzez przyjazne spotkania unikać wszelkich nieporozumień między narodami, jakie znamy z historii i aby nigdy już w Europie nie dochodziło do konfliktów.

Misją Fundacji „Krzyżowa” dla porozumienia europejskiego jest zatem działanie na rzecz pokojowego współżycia narodów, grup społecznych i pojedynczych osób.

Szczególnie ważna jest właśnie praca z młodzieżą. Działanie to ma na celu kształcenie ducha odpowiedzialności i otwartości na innych. W ten sposób Fundacja wspiera zarówno porozumienie między ludźmi, jak i rozwój europejskiego społeczeństwa obywatelskiego.

Kolejny raz udało się nam być częścią tej szczególnej misji w szczególnym miejscu.

Spotkanie było możliwe przy finansowym, wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Opis: p. Paweł Knop

Rekrutacja do przedszkola

https://leszno.pl/Rekrutacja_do_przedszkoli.html

Rekolekcje

25, 26, 27 marzec - Rekolekcje Wielkopostne

Rekrutacja do kl. I

Pliki do pobrania w zakładce szkoła/o szkole/rekrutacja. Termin od 11 lutego do 8 marca

szkola bez przemocy

logo okbdi male

szkola odkrywcow talentow1

bezpieczna szkola2

progeCAD.pl_banner

Materiały do strony:
Małgorzata Gwiaździńska

Umieszczanie na stronie:
Donata Pajzert

Szukaj

Dojazd

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 10

Wczoraj 176

Tydzień 572

Miesiąc 2172

Wszystkie 110286

Obecnie 40 gości online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Sonda

Twoja ulubiona pora roku: