Szkoła Podstawowa nr 9 ul. Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 57

Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży w Krzyżowej

12-16 marca 2018r.

W dniach od 12 do 16 marca 2018r. młodzież naszej szkoły spotkała się kolejny raz z młodzieżą z Niemiec (Schule an der Jungfernheide w Berlinie) i z Ukrainy (Regional-lyceum w Chersoniu) w Krzyżowej.

Naszym zadaniem podczas tego typu spotkań jest poznawanie siebie bliżej, budowanie mostów między narodami, zwalczanie stereotypów czy wzmacnianie tolerancji. „Zjednoczeni w różnorodności” to bowiem nie puste słowa, a realny wymiar naszych spotkań.

Podczas wspólnych warsztatów poznawaliśmy siebie nawzajem, przełamywaliśmy barierę językową, poznawaliśmy bliżej swoje kraje, a nawet zajmowaliśmy się trudnym zagadnieniem własnej tożsamości. Bardzo ważnym punktem spotkania był tzw. „wieczór międzynarodowy” podczas którego każda grupa mogła przedstawić w dowolny sposób swój kraj.

Była też wspólna wycieczka do Świdnicy i Wrocławia, gdzie podczas gry miejskiej mieliśmy za zadanie odszukać uparcie chowające się krasnale.

Ważnym punktem spotkania jest również zawsze poznanie historii miejsca naszego spotkania, a ta ściśle związana jest z rodziną von Moltke.

To właśnie w wiosce Krzyżowa zawiązała się tajna antyhitlerowska organizacja, nazwana potem „Kręgiem z Krzyżowej”, która za cel postawiła sobie zbudowanie wolnych demokratycznych Niemiec po odsunięciu od władzy nazistów. Niestety, członkowie „Kręgu z Krzyżowej” zostali wykryci przez Gestapo i straceni.

Miejsce to stało się po upadku komunizmu symbolem oporu przeciwko wszelkiemu totalitaryzmowi. Postanowiono o założeniu w tym miejscu Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, aby poprzez przyjazne spotkania unikać wszelkich nieporozumień między narodami, jakie znamy z historii i aby nigdy już w Europie nie dochodziło do konfliktów.

Misją Fundacji „Krzyżowa” dla porozumienia europejskiego jest zatem działanie na rzecz pokojowego współżycia narodów, grup społecznych i pojedynczych osób.

Szczególnie ważna jest właśnie praca z młodzieżą. Działanie to ma na celu kształcenie ducha odpowiedzialności i otwartości na innych. W ten sposób Fundacja wspiera zarówno porozumienie między ludźmi, jak i rozwój europejskiego społeczeństwa obywatelskiego.

Kolejny raz udało się nam być częścią tej szczególnej misji w szczególnym miejscu.

Spotkanie było możliwe przy finansowym, wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Opis: p. Paweł Knop

Klasa sportowa 2018/2019

Siatkówka - zgłoszenia do 20 kwietnia. Dokumenty: szkoła/o szkole/klasa sportowa.

Klasy pierwsze 2018/2019

Pliki do pobrania szkoła/o szkole/rekrutacja do kl. I

Zebranie w kwietniu

Zebranie dla klas I,  II i III szkoły podstawowej - 26 kwietnia 2018r.

Zebrania w kwietniu

Kolejne zebranie dla klas kl. IV-VII SP i kl. II i III G - 25 kwietnia 2018r.