Ucieczka

dsc_0080 900

dsc_0081 900

dsc_0082 900
Od 8 do 29  grudnia 2017r. w Galerii Sztuki Współczesnej Art Dziewiątka trwa wystawa obrazów p. Sonii Ruciak "Ucieczka".
SONIA RUCIAK Urodzona w 1987 roku w Szczecinie. Absolwentka

Wydziału Malarstwa i Rzeźby wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Trzykrotna stypendystka Pre-zydenta miasta Szczecina (2005, 2006, 2007) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011). Dyplom z Malarstwa zrealizowany w pracowni prof. Stanisława Kortyki oraz z Projektowania Malarstwa w Ar-chitekturze i Urbanistyce pod kierow-nictwem prof. Wojciecha Kaniowskie-go, nominowany do ogólnopolskiego konkursu „Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych 2012 roku” w Gdańsku.
Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Od 2013 roku pracuje jako asystentka w Pracowni Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej, w Katedrze Malarstwa Architektonicznego i Multimediów na macie-rzystej uczelni.
Ważniejsze wystawy:
2017: Ucieczka, ucieczka wystawa indywidualna, Częstochowa
2017: Bratislava pro Wratislavia, Bratysława
2017: Bez Konserwantów Ośrodek Działań Artystycznych, Piotrków Trybunalski
2016: 25 Festiwal Polskiego Malarstwa, Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin
2014: Transcendowanie rzeczywistości, Sopocki Dom Aukcyjny, Warszawa
2014: Granice Rzeczywistości, wystawa indywidualna, Galeria Głuchołazy
2013: Architektura światła, wystawa indywidualna, Galeria Grand, Łódź.
2012: 24 Festiwal Polskiego Malarstwa, Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin.
2012: Festiwal Młodej Sztuki „Promocje”, Galeria Miejska, Legnica.
2012: Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2012, Zbrojownia, Gdańsk.
2011: Międzynarodowy Festiwal Malarstwa „Ostrale’11”, Drezno, Niemcy.
2009: IX Biennale Malarstwa i Rysunku, Bielsko- Biała.
2007: Wystawa Stypendystów Prezydenta Miasta Szczecina, Szczecin.
2006: Wystawa Stypendystów Prezydenta Miasta Szczecina, Szczecin.
2006: II Festiwal Sztuk „Artalle”, Klub XIII Muz, Szczecin.
2005: Wystawa Stypendystów Prezydenta Miasta Szczecina, Zamek Książąt Po-morskich, Szczecin.
KIERUNEK akryl na płótnie, 2017 - 100 x 150
W swoich obrazach poruszam się w obrębie światła, koloru i struktury. Moje malarstwo rozpoczyna się zwykle od pracy z fotografią. Początkowo starałam się jedynie przenieść zaobserwowaną naturę na płótno. Z czasem jednak, zaczę-łam sobie zdawać sprawę z wagi malarskiego języka. Fotografia w dalszym cią-gu jest dla mnie punktem wyjścia, ale więcej czasu poświęcam pracy formalnej.
Istotna w moim obrazie jest malarska struktura/ materia. Czasem delikatna, niemal niewidoczna, innym razem ażurowa, potęgująca efekt migotliwości i rozedrgania. Za jej pomocą staram się przetwarzać, naśladować wrażenie rzeczywistości, ale nie ją dokładnie odtworzyć. To raczej opis powierzchnio-wych wrażeń. Moje obrazy powstają w wyniku przenikania się rysunków, pod-malówek. Ostatecznie pod końcową warstwą malarską, częściowo lub całkowi-cie znikają pierwotne plany.
Ważnym czynnikiem w procesie powstawania obrazów jest światło. Buduję je warstwami, za pomocą różnych narzędzi. Ślady pędzla, gąbki czy farby wciera-nej kawałkiem materiału są bardzo osobistą formą wypowiedzi. Światłem wprowadzam nieco napięcia, dramatu. Realne miejsca zyskują dzięki temu wy-mowę symboliczną. Chcę im dodać duchowej głębi, tak by wprowadzały oglą-dającego w stan kontemplacji, skupienia, melancholijnych emocji.
Schody to seria powtórzeń, dlatego z uporem powracam do tego samego mo-tywu. Schody budzą we mnie skojarzenia z życiem. Każdy stopień, podobnie jak kolejny dzień, przynosi coś nowego. Z każdym stopniem odkrywamy coś, co budzi naszą ciekawość, co powoduje, że chcemy iść dalej.
W moich obrazach jest wiele nielogiczności, dróg nie do przejścia. W zderzeniu z nimi zaczynamy poszukiwać nowej drogi. Dążymy do poprawy.
W dzisiejszym, pełnym gonitwy świecie, trudno jest znaleźć czas na refleksje. Zależy mi na tym, by poprzez moje obrazy udało się skłonić do skupienia na rzeczach najbardziej istotnych, pozwalających odnaleźć drogę do samego siebie.

Przerwa świąteczna

Od 22 grudnia 2018r. do 1 stycznia 2019r. - przerwa świąteczna