W Wielkopolskim Parku Narodowym

Uczniowie klasy IIIa gimnazjum w Wielkopolskim Parku Narodowym
W dniach 13 – 14 września 2017 roku uczniowie klasy 3a gimnazjum uczestniczyli w zajęciach terenowych w Wielkopolskim Parku Narodowym. Opiekę nad nimi sprawowały panie Karolina Wieczna i Magdalena Ciąder. Pierwszego dnia pobytu młodzież

poznawała formy polodowcowe występujące na terenie parku, będące pozostałością po lądolodzie skandynawskim. Prelekcję przeprowadził dla nas dr Michał Lorenc, pracownik tutejszej stacji ekologicznej UAM Poznań. Wieczorem pan Michał przeniósł nas w świat nietoperzy i sów. Opowiedział nam o życiu tych zwierząt i obalił kilka mitów związanych m.in. z wplątywaniem się nietoperzy we włosy.
Po prezentacji udaliśmy się nad najpiękniejszy zbiornik wodny na terenie parku - Jezioro Góreckie, gdzie używając detektora, staliśmy się prawdziwymi „łowcami” nietoperzy. Dzięki nagranym na magnetofon odgłosom próbowaliśmy przywołać puszczyka, będącego symbolem WPN.
Drugiego dnia uczestniczyliśmy w zajęciach z p. Martą Jaśkiewicz. Pani Marta pokazała nam, jak funkcjonuje na terenie parku stacja meteorologiczna i omówiła obieg wody w przyrodzie. Następnie udaliśmy się na stanowisko glebowe, by tam zapoznać się z budową gleby i jej poziomami . Ostatnim punktem programu była wizyta w Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego.
Na zajęciach uczniowie realizowali tematy z podstawy programowej geografii Polski.

Warto dodać, że prelekcje w WPN odbywają się za darmo dzięki funduszom z projektów unijnych.

Opis: p. Karolina Wieczna

Zakończenie 2017/2018